ZAMEK NA SKALE W TRZEBIESZOWICACH

Zamek na Skale w Trzebieszowicach to zabytkowa rezydencja, której historia sięga XV wieku. Dawniej była to siedziba rycerska, usytuowana na skalistym i malowniczym brzegu rzeki Białej Lądeckiej.

Na ruinach drewniano-kamiennej budowli, na przełomie XVI i XVII wieku, wzniesiono piękny renesansowy dwór. Późniejsze przebudowy sprawiły, że posiadłość stała się jedną z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej.

Zamek na Skale stał się popularnym miejscem wśród kuracjuszy z uzdrowiska Lądek Zdrój oraz turystów z całej Europy. Przez wieki pełnił on rolę arystokratycznego ośrodka Lądka Zdrój i cieszył się niezwykłą sławą.

Dziś mieści się tam luksusowy hotel z restauracją i SPA. Jego charakterystycznym elementem jest zabudowany wewnętrzny dziedziniec, na którym wieczorami gra muzyka w tle i jest wyświetlany Videomapping.

Szczególną uwagę odwiedzających przyciąga również bogato rzeźbiona i niezwykle dekoracyjna drewniana klatka schodowa. Urodę zamku podkreśla otaczający go park, powstały już przed 1720 rokiem.

Przepływa przez niego Rzeka Biała Lądecka. Obecnie zamek jest udostępniony dla turystów i można go zwiedzać z przewodnikiem. Szczególną popularnością cieszy się nocne zwiedzanie zamku.

CZY WIESZ ŻE:

W 1813r. w Trzebieszycach swe urodziny postanowił wyprawić król pruski Wilhelm III, na które przybył car rosyjski Aleksander.

Zamek na Skale
Trzebieszowice 151