SKAŁY PASTERSKIE

Skały Pasterskie koło wsi Idzików, to grupa 7 ostańców zlepieńcowych, wysokości od 6,0 do 10,0 metrów, znajdująca się na niewysokim grzbiecie o kulminacji (590 m n.p.m.). Grupę tworzy ciąg siedmiu skał o dość charakterystycznej formie, wyrastających pionowo na długości ok. 200 metrów dzielą się na 4 większe skałki nadające się do wspinaczki i 3 mniejsze formacje.

Turyści i wspinacze, którzy zdecydują się tu przyjechać oprócz skałek zobaczą cudowne panoramy Masywu Śnieżnika (Czarną Górę, Igliczną i Pasmo Krowiarek) oraz będą mogli zorganizować sobie tutaj piknik, gdyż znajduje się tu altanka wraz z miejscem wytyczonym na ognisko.

Czy wiesz że:

– Nazwa skał związana jest z legendą, która opowiada jak to czterej młodzi bracia wraz z psem wypasali na tutejszej polanie owce i krowy. Nie mieli oni jednak szacunku do zwierząt i nie cenili swojej pracy. Swoją frustrację wyładowywali na zwierzętach dręcząc je. Pewnego razu, bracia rozpakowali torbę z jedzeniem przygotowanym przez matkę, jednak zamiast oczekiwanego mięsa znaleźli chleb z twarogiem, który dostawali codziennie. W złości rzucili jedzenie na ziemię i zaczęli je deptać. Nad braćmi rozpętała się ogromna burza z potężnymi błyskawicami, które rażąc winowajców za karę zamieniły ich w cztery skały. Przy okazji w piątą, najmniejszą skałę został zamieniony obecny z nimi pies, a kilka owieczek zamieniło się w znajdujące się przy skałach głazy.

Pasterskie Skały: Idzików 72A