JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.)

Początek jej powstawania datuje się na około 50 mln lat temu natomiast odkryta została przypadkowo podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku a udostępniona turystom w 1983r. Jest to jedna z największych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 4500 m.

Jaskinia Niedźwiedzia

W czasie badań nad wnętrzem jaskini odkryto w niej wiele szczątków zwierząt. Znaleziono m.in. szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego wywodzi się obecna nazwa obiektu. W pawilonie wejściowym mamy okazję obejrzeć za darmo, nawet jeśli nie wchodzimy do jaskini, ekspozycję w której zobaczymy m.in. kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego.

Był to najpotężniejszy drapieżnik Europy epoki lodowej. Był o 1/3 większy od współcześnie żyjącego niedźwiedzia brunatnego. Często zamieszkiwał w jaskiniach i do jaskiń chronił się by dokończyć życia. Był obiektem łowów człowieka pierwotnego (na jednej z czaszek znalezionej w jaskini znaleziono ślady uderzenia ręką ludzką uzbrojoną w narzędzie, śladów człowieka jednak w jaskini nie znaleziono).

W jaskini panuje Temperatura w granicach 6ºC  i  wilgotność powietrza w granicach 100% oraz słaby ruch mas powietrza. To wszystko  pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia słynie najbardziej. Dojście do samej jaskini odbywa się pieszo, ponieważ samochód należy zostawić na parkingu płatnym niedaleko Muzeum Ziemi w Kletnie i dalej podąża się na nogach przez około 20 minut.

Czy wiesz że:

– Teraz w Jaskini Niedźwiedziej dostępna jest też trasa ekstremalna czyli zwiedzanie tylko dla odważnych… i szczupłych, bo miejscami jest ciasno. Zwiedzanie tej trasy trwa około 3 godzin i schodzi się wtedy do niższych partii jaskini, jest dużo ciekawiej i z większym dreszczykiem. Na miejscu otrzymuje się kombinezony. To nie lada gratka dla grotołazów

Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno 18, 
Stronie Śląskie