KOPALNIA URANU
Tereny w okolicy Kletna już od średniowiecza były penetrowane w poszukiwaniu rud. Wydobywano tu m.in. surowce do wytopu żelaza, srebra i miedzi.
W 1948 roku na obszarze całej Polski komuniści zza naszej wschodniej granicy rozpoczęli polowanie na uran. Radzieccy eksperci dokonali dogłębnej analizy nakierowującej poszukiwaczy złóż uranu na tereny Sudetów. To właśnie w okolicach Kletna przez 5 lat Związek Radziecki prowadził tajne prace. Ich celem było wydobycie jak najkonkretniejszego urobku i pozyskanie jak największej ilości uranu.
Prace były tajne, tereny pilnie strzeżone, a urobek wywożono pod eskortą wojska. W kopalni działającej pod nazwą „Kopaliny” wytoczono wyrobiska liczące łącznie aż 37 kilometrów. Składało się na to 20 sztolni i 3 szyby. Wydobyto tutaj 3100 ton rudy uranu, z których pozyskano około 20 ton metalicznego uranu. Finalnie z takiej liczby otrzymano 120 kg wzbogaconego uranu. Miał on służyć Rosjanom do budowy bomby atomowej. Wykonywanie najcięższych robót przypadało Polakom, w tym więźniom z obozów pracy. W kopalni uranu nie dbano o zachowanie odpowiednich środków ostrożności, a warunki pracy były ciężkie. Przez to osoby w niej pracujące poważnie chorowały. Kopalniane prace zakończono w 1953 roku po zaobserwowaniu wyraźnych spadków wydobycia.
Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7 do ponad 2 m. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego. Temperatura wewnątrz wynosi około 6ºC.
Czy wiesz że:
– Na potrzeby kopalni w Stroniu Śląskim wybudowano osiedle mieszkaniowe Morawka
Kopalnia uranu: Kletno 40, 57-550 Stronie Śląskie