JASKINIA RADOCHOWSKA

Jaskinia Radochowska powstała pliocenie (5–1,6 mln lat temu) natomiast odkryta została w XVIII wieku. Już w tamtych czasach turyści odwiedzający znany kurort Lądek-Zdrój, zwiedzali okolice i trafiali do Radochowa.

Początkowo zwiedzano niewielki fragment jaskini, gdyż znaczna jej część była wypełniona namuliskiem. Dopiero w latach 1933 – 1935 mieszkaniec Lądka-Zdroju – Heinrich Peregrin, były górnik i opiekun Jaskini Radochowskiej, oczyścił z gruzu skalnego i gliny pierwotny otwór wejściowy, wybrał namulisko z innych podziemnych korytarzy zwiększając tym samym trasę do zwiedzania, a także wykonał wewnątrz prace adaptacyjne, przystosowując jaskinię do ruchu turystycznego (m.in. wykuł kamienne schody).

Podczas badań w 1935r. Znaleziono kości ok. 20 różnych zwierząt prehistorycznych (m.in.: kości niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego,  hieny jaskiniowej, dzikiego konia, nosorożca włochatego), a w przedniej części jaskini kości kilkunastu gatunków o wyglądzie współczesnym (niedźwiedź brunatny, borsuk, żubr, żbik) . Odnaleziono też dowody bytności człowieka pierwotnego –  wyroby z kwarcu i kwarcytu oraz ślady palenisk. Jest to jedna z największych i najlepiej poznanych jaskiń w Sudetach.

Co ciekawe, w Jaskini Radochowskiej zimują nietoperze, stąd zamykana jest ona zimą, aby stworzyć im jak najlepsze warunki do hibernacji. Możemy tu spotkać nietoperze z czterech gatunków: nocek duży, gacek brunatny, mopek i podkowiec mały.

Jaskinia Radochowska jest bardziej dzika, nie ma tu wielu udogodnień, przez co jej zwiedzanie jest autentyczne i namacalne. Tutaj można wszystkiego dotknąć, ba, nawet trzeba, bo niektóre fragmenty bez podpierania są nie do przejścia. Są nawet łańcuchy! Można się ubrudzić, choć to wersja raczej dla chcących.  Po jaskini oprowadza świetny przewodnik, dobrze znający się na rzeczy. Przy pawilonie przed jaskinią można się zabawić puzzlami i innymi grami. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura 9 stopni.

Na trasie do jaskini czynna jest Winiarnia Radochowska oferująca wina z różnych regionów świata. Można też kupić wina dolnośląskie .