LĄDEK ZDRÓJ (BAD LANDECK)
Prawa miejskie Lądek Zdrój uzyskał w 1282 roku z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 roku istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających z pola bitwy pod Legnicą. Od 1871 miasto leżało w granicach Niemiec. Od 15 czerwca 1945 roku należy do polskiej administracji.
Z wieży ratuszowej na rynku codziennie o godzinie 12.00 rozlega się hejnał lądecki.
ZDRÓJ WOJCIECH W PARKU ZDROJOWYM
„Zdrój Wojciech” to lądecki Zakład Przyrodoleczniczy z przepięknym okrągłym basenem termalnym i marmurowymi wannami kąpielowymi. Basen codziennie jest napełniany świeżą wodą termalną o temperaturze sięgającej 45 stopni. Na parterze obiektu udostępniono zabiegi wykonywane wyłącznie z użyciem leczniczej wody siarczkowo – fluorkowej: kąpiele mineralne, kąpiele perełkowe, natryski, masaże podwodne, hydromasaże, kąpiele wirowe kończyn. W skład kompleksu zabiegowego „Zdroju Wojciech” wchodzi ponadto zakład borowinowy, w którym pacjenci korzystają z klasycznych zabiegów balneologicznych: zawijań, fasonów i kąpieli borowinowych.
Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się na piętrze obiektu, można tu w atmosferze relaksu delektować się smakiem lądeckich wód. Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarczkowo – fluorkowe: „Zdzisław” i „Maria Skłodowska-Curie”. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości.
CZY WIESZ ŻE:
W uzdrowisku leczyli się m.in. Goethe, cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, królowie pruscy, John Quincy Adams – późniejszy prezydent USA
Zdrój Wojciech
Plac Mariański 13, Lądek-Zdrój
ARBORETUM
Arboretum lądeckie leży na końcu miasta, wśród lasów, w niewielkiej dolince potoku Jadwiżanka. Położenie na obszarze Gór Złotych, na wysokości około 500 m n.p.m. sprawia, że jest to najwyżej położone arboretum w Polsce. Rośnie tu bogata kolekcja drzew i krzewów, iglastych oraz liściastych. Cenne są tutaj kilkusetletnie drzewa pomnikowe – dęby, buki, sosny oraz jodły. Nieco dalej za Arboretum znajduje się Źródło Jadwigi.
Arboretum jest udostępnione do zwiedzania od maja do końca października, we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Otwarte jest w godzinach 10.00-18.00. Pod samo Arboretum nie można dojechać samochodem, należy dojść ulicą Moniuszki, obok Stawów Biskupich.
Arboretum
ul. Moniuszki, Lądek Zdrój
KRYTY MOST
Jeden z najbardziej oryginalnych i najpiękniejszych lądeckich zabytków. Wybudowany na początku XX wieku, by połączyć dwa sanatoria przedzielone rzeką Biała Lądecka dla wygody kuracjuszy przemieszczających się między budynkami. Zaprojektował go Felix Henry. To jedyny most kryty w Polsce. Niestety po moście spacerować nie można – jest zamurowany od strony dawnego budynku zabiegowego.
MOST ŚW. JANA
Kamienny dwuprzęsłowy most na rzece Białej Lądeckiej zbudowany w 1565 roku z kamienia łamanego. Na balustradzie znajduje się barokowa kamienna rzeźba Św. Jana Nepomucena z 1709r. i jest kopią figury z mostu Karola w Pradze. Jest to najstarsza rzeźba Nepomucena na całym Śląsku. W 1971 roku został wpisany w rejestr zabytków.
CZY WIESZ ŻE:
Przy budowie mostu świętego Jana zastosowano jako spoiwo kurze białka zamiast wapna.
Most w Lądku Zdroju oparł się wszystkim dotychczasowym powodziom, jakie nawiedziły Lądek Zdrój, zarówno tym dawnym, jak i potężnej powodzi z 1997 roku. Mówi się, że od wielkiej wody chroni go figura Św. Jana Nepomucena.